TS2938CS33
Taiwan Semiconductor Corporation
Produkt-Nr.:
TS2938CS33
Paket:
8-SOP
Beschreibung:
0.5A 3.3V ULTRA LOW DROPOUT VOLT
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 26V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 50 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOP
Control Features Current Limit, Inhibit
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 500mA