TST12RB06T
ITT Cannon, LLC
Produkt-Nr.:
TST12RB06T
Hersteller:
ITT Cannon, LLC
Beschreibung:
CONN RCPT 12POS 0.2 TIN PCB
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.531" (13.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) -
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material -
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features Mounting Flange
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 4
Applications Automotive, General Purpose
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series Trident Rectangular
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.224" (5.70mm)