TTN0.50SV250
Techflex
Produkt-Nr.:
TTN0.50SV250
Hersteller:
Techflex
Beschreibung:
SLEEVING 0.5" ID 250' SILVER
Benutzer handbuch
Operating Temperature -60°C ~ 255°C
Diameter - Inside 0.500" (12.70mm)
Color Silver
Material Fiberglass, Aluminized, Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant
Material Flammability Rating Non Flammable
Product Status Active
Diameter - Outside 0.550" (13.97mm)
Type Attributes Convoluted - Braided
Series ThermaShield® Tube
Type Sleeving, Insulated
Length 250' (76.20m)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Abrasion Protection Abrasion Resistant
Features Chemical Resistant, Clean Cut
Wall Thickness 0.025" (0.64mm)