UCA2C330MPD1TD
Nichicon
Produkt-Nr.:
UCA2C330MPD1TD
Beschreibung:
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Auf Lager : 998
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 282.5 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 565 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 33 µF