UCM1K561MNJ1MS
Nichicon
Produkt-Nr.:
UCM1K561MNJ1MS
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 560UF 20% 80V SMD
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.02 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series UCM
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 2.04 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 560 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 66 mOhms