UCS2C680MHD
Nichicon
Produkt-Nr.:
UCS2C680MHD
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 590 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UCS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.18 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 68 µF