UCY2D101MHD1TO
Nichicon
Produkt-Nr.:
UCY2D101MHD1TO
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 695 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UCY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.39 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF