UCY2G390MHD
Nichicon
Produkt-Nr.:
UCY2G390MHD
Beschreibung:
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL
Auf Lager : 101
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 465 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 930 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 39 µF