UCY2V820MHD3TN
Nichicon
Produkt-Nr.:
UCY2V820MHD3TN
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 82UF 20% 350V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 765 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UCY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.53 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 82 µF