UEP1C222MHD
Nichicon
Produkt-Nr.:
UEP1C222MHD
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.07 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UEP
Package / Case Radial, Can
Mfr Nichicon
Capacitance 2200 µF