UEP1E222MHD
Nichicon
Produkt-Nr.:
UEP1E222MHD
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.14 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UEP
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.311 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2200 µF