UFW1E472MHD
Nichicon
Produkt-Nr.:
UFW1E472MHD
Beschreibung:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Auf Lager : 1908
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.36 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.714 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4700 µF