UFW1J472MRD
Nichicon
Produkt-Nr.:
UFW1J472MRD
Beschreibung:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V RADIAL
Auf Lager : 508
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.4 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.91 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4700 µF