UHD1C392MHD
Nichicon
Produkt-Nr.:
UHD1C392MHD
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.768 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UHD
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.46 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3900 µF
Package Bulk
Impedance 16 mOhms