UHD1H121MPD1TA
Nichicon
Produkt-Nr.:
UHD1H121MPD1TA
Beschreibung:
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 665 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 950 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 120 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 61 mOhms