UHN1C182MPD
Nichicon
Produkt-Nr.:
UHN1C182MPD
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UHN
Package / Case Radial, Can
Mfr Nichicon
Capacitance 1800 µF
Package Bulk
Impedance 9 mOhms