UHW1J561MHD
Nichicon
Produkt-Nr.:
UHW1J561MHD
Beschreibung:
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Auf Lager : 31534
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.23 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.46 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 560 µF
Package Bulk
Impedance 49 mOhms