UHZ0J122MPM
Nichicon
Produkt-Nr.:
UHZ0J122MPM
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UHZ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.21 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1200 µF
Package Bulk
Impedance 14 mOhms