ULD2G1R2MPD1TD
Nichicon
Produkt-Nr.:
ULD2G1R2MPD1TD
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 28 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series ULD
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 56 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1.2 µF