UMF1C470MDD1TE
Nichicon
Produkt-Nr.:
UMF1C470MDD1TE
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 57.5 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UMF
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 115 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 47 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 1.3 Ohms