UMV1H010MFD1TE
Nichicon
Produkt-Nr.:
UMV1H010MFD1TE
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 6.2 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UMV
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 9.3 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1 µF