UPJ1H151MHD6
Nichicon
Produkt-Nr.:
UPJ1H151MHD6
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 545 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UPJ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 785 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 150 µF
Package Bulk
Impedance 140 mOhms