UPM1C271MPD6
Nichicon
Produkt-Nr.:
UPM1C271MPD6
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL
Auf Lager : 915
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 470 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UPM
Package / Case Radial, Can
Mfr Nichicon
Capacitance 270 µF
Package Bulk
Impedance 140 mOhms