UPM1C470MDD1TA
Nichicon
Produkt-Nr.:
UPM1C470MDD1TA
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 92 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UPM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 155 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 47 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 800 mOhms