UPV1A121MGD1TA
Nichicon
Produkt-Nr.:
UPV1A121MGD1TA
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 120UF 20% 10V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UPV
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 235 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 120 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 750 mOhms