UPW2C221MRH6
Nichicon
Produkt-Nr.:
UPW2C221MRH6
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.220" (31.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UPW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 800 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 220 µF