UVC2G8R2MPD1TA
Nichicon
Produkt-Nr.:
UVC2G8R2MPD1TA
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 85 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UVC
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 127.5 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 8.2 µF