UVR1V472MRD6
Nichicon
Produkt-Nr.:
UVR1V472MRD6
Beschreibung:
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Auf Lager : 3848
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.7 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.105 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4700 µF