UVR2E471MRD
Nichicon
Produkt-Nr.:
UVR2E471MRD
Beschreibung:
CAP ALUM 470UF 20% 250V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.6 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.84 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF