V-15-2C26-K
Omron Electronics Inc-EMC Div
Produkt-Nr.:
V-15-2C26-K
Beschreibung:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V
Auf Lager : 3011
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Position 0.579" (14.7mm)
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Release Force 80gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 15A (AC), 600mA (DC)
Circuit SPST-NC
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 50,000,000 Cycles
Product Status Active
Series V
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 400gf
Overtravel 0.040" (1.0mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.047" (1.2mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number V-15
Differential Travel 0.016" (0.4mm)