Zuhause / Limit Switches / V15H16-EZ400A01-K
minImg
V15H16-EZ400A01-K
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Produkt-Nr.:
V15H16-EZ400A01-K
Beschreibung:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Benutzer handbuch
Operating Position 0.602" (15.3mm)
Operating Temperature -25°C ~ 150°C
Release Force 100gf
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Series V15
Switch Function On-Mom
Operating Force 400gf
Overtravel 0.030" (0.76mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 50,000 Cycles
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.063" (1.6mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number V15H16
Differential Travel 0.016" (0.4mm)