V15T10-EP050
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Produkt-Nr.:
V15T10-EP050
Beschreibung:
BASIC SWITCH V BASICS V15
Benutzer handbuch
Operating Position 0.579" (14.7mm)
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Release Force -
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 10A (AC), 500mA (DC)
Circuit SPST-NO
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Series V15
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function Off-Mom
Operating Force 50gf
Overtravel 0.030" (0.76mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life -
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.060" (1.5mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number V15T10
Differential Travel 0.020" (0.5mm)