V9-16S23D800
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Produkt-Nr.:
V9-16S23D800
Beschreibung:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 125V
Benutzer handbuch
Operating Position 0.567" (14.4mm)
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Release Force -
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Circuit SPST-NO
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 5,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Series V9
Switch Function Off-Mom
Operating Force 510gf
Overtravel 0.026" (0.7mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 6,000 Cycles
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.075" (1.9mm)
Features -
Package Bulk
Differential Travel 0.047" (1.2mm)