XC9136N29CDR-G
Torex Semiconductor Ltd
Produkt-Nr.:
XC9136N29CDR-G
Paket:
10-USPB (2.9x2.6)
Beschreibung:
1A DRIVER TRANSISTOR BUILT-IN ST
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Topology Boost
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 10-USPB (2.9x2.6)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.65V
Series XC9136
Function Step-Up
Package / Case 10-PowerUDFN
Frequency - Switching 1.2MHz
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V