01778.38T.01
Prysmian Group
Producto No:
01778.38T.01
Fabricante:
Prysmian Group
Descripción:
WELD CABLE 6AWG 600V BLACK 500'
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Cable Type Welding
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material Ethylene Propylene Terpolymer Rubber (EPDM)
Product Status Active
Wire Gauge 6 AWG
Ratings ASTM B-172 Class K
Series 1778 TRU-Mark®
Length 500.0' (152.4m)
Voltage 600V
Mfr Prysmian Group
Conductor Strand 259/30
Conductor Material Copper, Annealed Bare
Features -
Jacket Color Black
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.380" (9.65mm)