Hogar / Headers, Male Pins / 20021212-00026T1LF
minImg
20021212-00026T1LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
20021212-00026T1LF
Fabricante:
Amphenol ICC (FCI)
Descripción:
CONN HEADER R/A 26POS 1.27MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.209" (5.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 26
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 50.0µin (1.27µm)
Contact Shape Square
Series Minitek127® 1.27mm
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)