Hogar / Headers, Male Pins / 20021221-00020T8LF
minImg
20021221-00020T8LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
20021221-00020T8LF
Descripción:
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Contact Shape Square
Series Minitek127® 1.27mm
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)