20021321-00018T4LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
20021321-00018T4LF
Descripción:
CONN RCPT 18POS 0.05 GOLD SMD
Guía del usuario
Insulation Height 0.177" (4.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Female Socket
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Positions 18
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Contact Shape Square
Series Minitek127® 1.27mm
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)