201CNQ040
SMC Diode Solutions
Producto No:
201CNQ040
Paquete:
PRM4 (Non-Isolated)
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 40V 100A PRM4
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Supplier Device Package PRM4 (Non-Isolated)
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 mA @ 40 V
Series -
Package / Case PRM4
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 670 mV @ 100 A
Mfr SMC Diode Solutions
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Bulk
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C