226PGM016M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
226PGM016M
Descripción:
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 42 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 12.057Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series PGM
Package / Case Radial, Can
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 22 µF