227CKE160MQW
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
227CKE160MQW
Descripción:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 860 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.13Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series CKE
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.29 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 220 µF