23-7XXXX-10
Aries Electronics
Producto No:
23-7XXXX-10
Fabricante:
Aries Electronics
Descripción:
CONN SOCKET SIP 23POS TIN
Guía del usuario
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Contact Material - Post Phosphor Bronze
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating 200.0µin (5.08µm)
Current Rating (Amps) 1.5 A
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Number of Positions or Pins (Grid) 23 (1 x 23)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Series 700 Elevator Strip-Line™
Type SIP
Contact Finish - Post Tin
Mfr Aries Electronics
Termination Post Length 0.150" (3.81mm)
Features Elevated
Contact Material - Mating Phosphor Bronze
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)