Hogar / Rocker Switches / 2646LP/2A21600L110V
minImg
2646LP/2A21600L110V
APEM Inc.
Producto No:
2646LP/2A21600L110V
Fabricante:
APEM Inc.
Descripción:
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V
Guía del usuario
Illumination Type, Color Neon, Red
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Flat - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Current Rating (Amps) 16A (AC), 15A (DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 110 VAC
Series 2600
Voltage Rating - DC 12 V
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V