277LMH350M2BF
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
277LMH350M2BF
Descripción:
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 921.04mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series LMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.617 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 270 µF