277LMX250M2BE
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
277LMX250M2BE
Descripción:
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.07 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 921mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series LMX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 270 µF