30CTQ050
SMC Diode Solutions
Producto No:
30CTQ050
Paquete:
TO-220AB
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 50V 15A TO220AB
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 50 V
Series -
Package / Case TO-220-3
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 15 A
Mfr SMC Diode Solutions
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C