322-HCS8P2-100
TE Connectivity AMP Connectors
Producto No:
322-HCS8P2-100
Descripción:
CONN PIN RCPT .016-.021 SOLDER
Tail Type No Tail
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tail Diameter -
Accepts Pin Diameter 0.016" ~ 0.021" (0.41mm ~ 0.53mm)
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Gold
Termination Solder
Product Status Obsolete
Series HOLTITE
Mounting Hole Diameter 0.044" (1.12mm)
Length - Overall 0.100" (2.54mm)
Flange Diameter -
Mfr TE Connectivity AMP Connectors
Contact Material Beryllium Copper
Features -
Package Bulk
Board Thickness 0.030" (0.76mm)
Accepts Square Pin Size 0.025" (0.64mm)