322-HCS8P3-100
TE Connectivity AMP Connectors
Producto No:
322-HCS8P3-100
Descripción:
CONN PIN RCPT .025-.035 SOLDER
Tail Type No Tail
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Tail Diameter -
Accepts Pin Diameter 0.025" ~ 0.035" (0.64mm ~ 0.89mm)
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Tin-Lead
Termination Solder
Product Status Active
Series HOLTITE
Mounting Hole Diameter 0.044" (1.12mm)
Length - Overall 0.100" (2.54mm)
Flange Diameter -
Mfr TE Connectivity AMP Connectors
Contact Material Beryllium Copper
Features -
Package Tape & Reel (TR)
Board Thickness 0.030" (0.76mm)
Accepts Square Pin Size 0.025" (0.64mm)