3EZ5.6D2/TR12
Microsemi Corporation
Producto No:
3EZ5.6D2/TR12
Paquete:
DO-204AL (DO-41)
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
DIODE ZENER 5.6V 3W DO204AL
Guía del usuario
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Tolerance ±2%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 2 V
Series -
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max 3 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Mfr Microsemi Corporation
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 2.5 Ohms