Hogar / Tape / 3M 1218 CIRCLE-0.313"-2000
minImg
3M 1218 CIRCLE-0.313"-2000
3M (TC)
Producto No:
3M 1218 CIRCLE-0.313"-2000
Fabricante:
3M (TC)
Descripción:
TAPE INSUL AMB 5/16" DIA 2000/RL
Guía del usuario
Usage -
Storage/Refrigeration Temperature -
Thickness - Adhesive 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Color Amber
Backing, Carrier Polyimide
Product Status Active
Thickness - Backing, Carrier 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Thickness 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Series 1218
Length -
Shelf Life Start Date of Manufacture
Mfr 3M (TC)
Temperature Range 356°F (180°C) Max
Shelf Life 60 Months
Package Bulk
Tape Type Insulating, High Temperature
Width 0.31" (7.87mm) 5/16" dia